Pohádka

Magický les – 10 důvodů, proč jsou lesy magické

Magický les. Je opravdu les magický? Proč by se jinak tolikrát objevoval v pohádkách? Vždyť se v něm nachází spousta magických bytostí, zvířat. Dějí se v něm zázraky na denní bázi.
Ale my nebudeme hovořit o magických močálech, kouzelných houbách a vílách. Naším dnešním tématem jsou naprosto obyčejné zázraky, které se odehrávají v lese každý den. A ty se rovněž týkají Klánovického lesa, největšího lesního porostu v Praze.

Důkazy magičnosti lesů:

  1. Vyrábějí kyslík 🙂
  2. Jsou domovem
  3. Poskytují stín a ochlazení, podporují srážky.
  4. Absorbují CO2.
  5. Poskytují nám dřevo a výrobky z něho do našich domovů.
  6. Zadržují vodu (kondenzuje se také na listech).
  7. Zabraňují erozi (a to nejen kořeny – listy a větve zachycují při pádu dešťové kapky a snižují množství srážek, které dopadají na zem současně).
  8. Poskytují lidem pracovní příležitosti.
  9. Jsou dobré pro duši.
  10. Jsou krásné, a proto jsou předmětem turismu a relaxace.

Klánovický les

Klánovický les (nazývaný také Vidrholec nebo Fidrholec) se nachází na východním okraji Prahy na území městských částí Horní Počernice, Újezd nad Lesy a Klánovice a obcí Úvaly, Šestajovice a Jirny. Ve středověku byl Vidrholec temným hvozdem, kterým vedla důležitá císařská silnice z Prahy na Moravu. Také se zde nacházelo několik vesnic. Vesničany však velmi poznamenala třicetiletá válka i zdejší neúrodná půda, a tak své domovy v průběhu 16. a 17. století opustili, vsi zanikly a vytvořil se zde souvislý lesní porost. Hustý les odedávna poskytoval útočiště nejrůznějším lapkům a zlodějům, kteří okrádali bohaté obchodníky a poutníky putující po zemské silnici. Jedna z nejstarších zmínek o loupežnících pochází už z roku 1142, kdy nechal kníže Vladislav les od loupežníků vyčistit. V 17. století ve Vidrholci nějakou dobu pobýval i známý lupič Petrovský se svou tlupou. (zdroj: Pražská příroda)

Magický les