Co můžete proti změně klimatu udělat vy u sebe doma

Proti změně klimatu může každý z nás udělat řadu věcí. V tomto článku neleznete naše doporučení. Neberte je v žádném případě jako dogma. Chcete udělat něco proti změně klimatu? Pak to bude to vyžadovat změnu vašeho chování a také změnu myšlení. A třeba v našem článku naleznete řadu užitečných myšlenek..

Přestaňte kupovat tolik plastu

Nejde jen o tašky s potravinami. Jde o balení potravin. Jde o hračky a bublinkové fólie, jde o řadu výrobků, které bychom mohli mít z jiných materiálů. Recyklace plastů není řešením, neřeší podstatu. Výroba plastů totiž vyžaduje spoustu energie, využívá tuny ropy a produkuje tuny CO2. A právě CO2 má největší podíl na zvyšování teploty a projevech klimatických změn. Musíte si z toho udělat každodenní zvyk. Pokaždé, když si něco koupíte, zeptejte se sami sebe:
Kolik plastu obsahuje?
Opravdu potřebujete to, co kupujete?
Najdete verzi vyrobenou bez plastu nebo alespoň s méně plasty?
Můžete ho získat někde jinde, s menším počtem obalů?

Nakupujte a vyměňujte použité věci

Obvykle není třeba kupovat nic zcela nového. Pokud něco chcete, zkuste nejprve Ebay nebo Craigslist nebo některý z tuctu dalších webů. Zeptejte se svých přátel a spolupracovníků, jestli mají věci, kterých se chtějí zbavit. Zeptejte se sousedů. Nabídněte jim své staré věci. Téměř každý má elektroniku, hračky, oblečení, nábytek a další zboží, které stále funguje. Jen tak leží. Možná 90 procent oblečení a hraček vašeho dítěte můžete získat z druhé ruky mezi svými známými nebo prostřednictvím sociálních sítí.

Věnujte větší pozornost svému oblečení

Uchovávejte si oblečení, které máte. Noste je co nejdéle. Pokud potřebujete nové, nakupujte materiály z přírodních materiálů. Nečiňte výjimky pro značky, které máte rádi, bez ohledu na reklamy, trendy a jak moc je milujete. Přestaňte se utěšovat mýtem, že můžete stále kupovat nové oblečení a darovat to, co vyšlo z módy.  Je to podobné jako s plasty. Nemůžeme si dovolit podporovat oděvní průmysl, který ničí životní prostředí. Používejte věci tak dlouho, jak je to možné.

Spotřebováváme příliš mnoho nové elektroniky

Špičkový počítač může vydržet deset let, pokud se o něj skutečně postaráte. Telefony mohou vydržet téměř tak dlouho, pokud nejsou navrženy tak, aby se rozpadly a přinutily vás koupit si nový. Nemusíte kupovat novou televizi jen proto, že na jedné z nich je speciální nabídka, která má velikost stěny vašeho obývacího pokoje, a kvalitu obrazu tak vysokou, že vaše oči to ani nedokážou ocenit. Měli byste používat věci, které kupujete, dokud se doslova neopotřebují. Notebooky. Telefony. Auta. Oblečení. Všechno.

Odolávejte nabídkám eshopů a expresního doručování

Potřebujete nově koupený kuchyňský robot z e-shopu mít ještě ten samý den? Možná můžete počkat týden a využít standardní podmínky doručení. Pokaždé, když se rozhodnete pro superrychlou přepravu, zatěžujete životní prostředí. Celý problém naší společnosti spočívá v tom, že jsme si zvykli na všechny druhy výhod a privilegií, které ničí svět. Můžete věci nakupovat lokálně? Podporujte lokální ekonomiku! A pokud z e-shopu, pak bez expresního doručení

Začněte myslet na své cestování

Všichni máme toho dráždivého, superbohatého přítele, který létá po celém světě. Tajně jsme chtěli být jimi. Stop. Neměli byste chtít cestovat po celém světě! Do budoucna by měl existovat účel pro každý kilometr, pokud cestujeme ve vozidle nebo letadlem poháněné fosilními palivy. Nepotřebujeme všechny konference, kongresy, luxusní dovolené a další výmluvy, které jsme si sami vymýšleli.

Změňte pohled na své stravování

Zdravé stravování již není jen o vašich osobních cílech. Věnujte pozornost také balení, ve kterém jídlo dostáváte. Balené jídlo je hrozbou pro životní prostředí a doslova zabíjí naše ekosystémy. Jen dosud nevnímáme jeho následky. Většina sáčků a plastových obalů, které používáme na občerstvení,  sendviče  a lahůdky, není recyklovatelná nebo je velmi obtížné je recyklovat. Nejhorší jsou plastové véčkové nádoby. Takže začněte tyto věci odmítat. Nakupujte potraviny s menším počtem obalů, kdykoli můžete. Opravdu potřebujete jednotlivě zabalené plátky sýra? Opravdu potřebujete speciální sýr v plechovce?

Přestaňte jíst tolik červeného masa

Chov hovězího masa produkuje skleníkové plyny a také špatně využívá půdní zdroje. V zásadě bychom mohli pěstovat více potravin a krmit více lidí s menším počtem skotu. Jediné, co musíme udělat, je rozšířit pestrost své stravy. Zelenina, rýže, mořské plody. Neříkáme vynechat všechny cheeseburgery a steaky, jen je trochu omezit.

Sázejte stromy po celém světě

Nejlepší způsob, jak zachytit oxid uhličitý z atmosféry, je zasadit stromy. Spoustu stromů, miliony stromů. Existují neziskové organizace, které to dělají. Můžete jim darovat peníze a oni stromy zasadí za Vás. Ale také můžete na své procházce lesem zahrabat pár žaludů – dostanou šanci, aby z nich vyrostly budoucí mohutné stromy, které zachytí mnoho skleníkového plynu a navíc vytvoří stín i tolik pro život potřebný kyslík.

Dopřejte svému domu udržitelnou energii

Neuvažovali jste připlatit si trochu víc, abyste kompenzovali svou spotřebu energie větrnou a solární energií? Není to tak skvělé, jako dát si solární panely na střechu, ale pomáhá to. Podporujte dodavatele energií, kteří dodávají energii právě z udržitelných zdrojů.

Začněte se vzdělávat o udržitelnosti

Ekologické povědomí už nemůže být jen koníčkem. Musí se stát součástí našeho každodenního života. Musí se stát součástí našeho procesu myšlení. To znamená přečíst více o životním prostředí. Přečíst si tento článek nebude stačit. Musíme začít sledovat publikace, které nás učí, jak žít udržitelněji. Musíme vyzkoušet, co říkají.

Omezte spotřebu energie

I doma můžete změnou svého chování a návyků přispět k ochraně životního prostředí tím, že omezíte spotřebu energie, a snížíte tak emise. Navíc ušetříte! Domácnosti vytvářejí přibližně čtvrtinu všech přímých emisí CO2 produkovaných v EU. Věděli jste, že tři čtvrtiny energie, kterou domácnosti v celé EU spotřebují, slouží k vytápění a chlazení?

Topení a chlazení

 • Nepřehřívejte zbytečně vodu v ohřívači. Nastavte ohřívač na maximální teplotu 60°C, aby byl jeho provoz efektivní a hygienický.
 • Termostat používejte s rozumem. Věděli jste, že se váš byt či dům neohřeje rychleji, pokud nastavíte termostat na vyšší teplotu? To má vliv pouze na maximální teplotu v bytě či domě.
 • V horkých dnech můžete snížit množství slunečního záření tak, že zatáhnete záclony, rolety, žaluzie či okenice.
 • Pro ochlazení místnosti je ekologičtější používat ventilátor. Spotřebovává totiž daleko méně energie než klimatizace.

Izolace

 • Vyměňte jednoduchá okna za dvojitá, díky nimž se ztrácí o 50 – 70 % méně tepla.
 • Nemáte na instalaci dvojitých oken? Přílivu studeného vzduchu z venku zabrání silné záclony nebo odnímatelné izolační okenní tabule.
 • Významnou tepelnou ztrátu může způsobovat průvan. Zatěsněte proto mezery kolem oken a nainstalujte také těsnění pod vchodové dveře. Už jenom zakrytí klíčových škvírek nebo poštovních přihrádek pomůže!
 • Izolujte zásobníky teplé vody, potrubí ústředního topení a jakékoli otvory či praskliny ve stěnách, jimiž by mohlo teplo unikat. Pokud nemůžete zaizolovat stěny, namontujte alespoň izolační folii za radiátory.

V kuchyni

 • Nakupujte energeticky účinné spotřebiče. Řada běžných výrobků, jako jsou chladničky, myčky nebo sporáky, má na sobě energetický štítek EU, díky němuž si můžete vybrat energeticky účinný model. Značení je od A+++ (nejvyšší účinnost) po G (nejnižší účinnost). Například myčka nádobí A+++ spotřebuje o polovinu energie méně než model označený D.
 • Zkontrolujte řádné utěsnění trouby. Pokud ji potřebujete vyměnit, kupte si model s označením A. Ve srovnání s modelem D tak během jejího životního cyklu ušetříte až 5 000 Kč.
 • Pokud máte myčku, neumývejte nádobí ručně. Moderní myčky nádobí spotřebovávají méně vody a energie, protože většina má funkci „Eco“. Myčku však zapínejte, až když je plná!
 • Ve varné konvici vařte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Zůstala-li horká voda v konvici stát jen několik minut, nemusíte ji znovu ohřívat.

Úsporné praní

 • Pračku zapínejte, až když je plná. Jen pár kousků spodního prádla nestojí za to. Počkejte, až budete mít prádla hodně. Nepřekračujte však maximální povolenou hmotnost.
 • Zvolte nejnižší vhodnou teplotu. Dnes jsou prací prášky již natolik účinné, že oděvy vyperou i při nízkých teplotách.
 • Vynechte předpírku, pokud není vaše oblečení příliš špinavé.
 • Nepoužívejte pokud možno sušičku prádla. Jeden cyklus sušení může spotřebovat dvakrát tolik energie než průměrný prací cyklus.

Šetřete elektřinou

 • Nahraďte obyčejné nebo halogenové žárovky energeticky účinnějšími modely. LED žárovky vám během své životnosti (20 let) mohou z nákladů na elektřinu ušetřit přes 2 500 Kč.
 • Elektrické spotřebiče vypínejte. Zařízení připojená na internet, jež byla vyrobena před rokem 2017 (jako jsou chytré televizory, tiskárny či herní konzole), mohou v pohotovostním režimu spotřebovávat až 80 kWh elektřiny. Abyste je mohli jednoduše vypnout, používejte rozdvojku nebo vícenásobnou zásuvku se spínačem.
 • Požádejte svého dodavatele energie o instalaci inteligentního měřiče. Inteligentní měřiče plynu a elektřiny vám mohou ušetřit 3 % z vaší spotřeby energie.
 • Přejděte na tzv. zelenou energii. Většina dodavatelů energie nabízí „zelené“ sazby za elektřinu, díky nimž se podporuje rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr nebo sluneční energie.
 • Máte-li vlastní dům, zvažte instalaci solárních panelů.

Zapojte se do komunikace o udržitelné spotřebě a chování

Toto je naše poslední doporučení. Webové stránky klanovickyles.cz vznikly právě proto, že jsme se rozhodli podpořit komunikaci o tématech udržitelného rozvoje, udržitelné spotřeby, vlivu klimatických změn na naše životy a naše bezprostřední okolí. Zapojte se do podobné komunikace ve vašem okolí, na sociálních sítích. Získávejte informace a včleňte je do svého chování. Třeba jen některé, třeba jen tehdy, kdy si na některé doporučení vzpomenete. A v tom nám všem držíme palce.

zdroj: ec.europa.eu
media.com