Jak stromy ovlivňují počasí?

Stromy ovlivňují naše klima, a to třemi primárními způsoby:

  • snižují teploty,
  • snižují spotřebu energie,
  • snižují nebo odstraňují znečišťující látky v ovzduší.

Každá část stromu přispívá k regulaci klimatu, od listů až po kořeny.

Listy pomáhají vypnout termostat. Ochlazují vzduch procesem zvaným evapotranspirace. Evapotranspirace je kombinací dvou současných procesů: odpařování a transpirace, které uvolňují vlhkost do vzduchu. Během odpařování se voda přeměňuje z kapaliny na páru a odpařuje se z půdy, jezer, řek a dokonce i vozovky. Během transpirace se z listů vypařuje voda, která byla kořeny odebírána z půdy. Tento proces je pro naše oči neviditelný, ale velký dub je schopen v průběhu jednoho roku vnést do atmosféry 151 000 litrů vody.

Venkovní klimatizace poskytovaná stromy snižuje spotřebu energie ve vašem domě nebo kanceláři. Stín poskytovaný strategicky vysazenými listnatými stromy chladí budovy během teplých měsíců, umožňuje slunečním paprskům prosvítat v zimě jeho větvemi a chrání také budovy před chladným větrem. S určitým plánováním mohou městské stromy minimalizovat efekt tepelného ostrova, který sedla mnoha městům.

Tepelné ostrovy jsou města, která jsou často o několik stupňů teplejší než předměstí, protože městské oblasti vytvářejí a zachycují teplo. Studie zjistily, že teploty v centru města byly o 5 až 8 stupňů teplejší než teploty na předměstí. Tím se zase zvýšil počet místních bouří. Phoenix je také teplejší než jeho odlehlé oblasti. V roce 1950 byl Phoenix o 6 stupňů teplejší než nedaleký památník Casa Grande. Do roku 2007 se však teplotní rozdíl zvýšil na 14 stupňů.

Když stromy rostou v městských oblastech, snižuje se jak teplota povrchu, tak i vzduchu. Vědci zjistili, že výsadba jednoho stromu na západ a jednoho na jih od domu může výrazně snížit spotřebu energie. Ve studii Agentury pro ochranu životního prostředí byly roční náklady na chlazení sníženy o 8 až 18 procent, zatímco roční náklady na vytápění byly sníženy o 2 až 8 procent.

Zanechává také částice ze vzduchu, včetně prachu, ozónu, oxidu uhelnatého a dalších látek znečišťujících ovzduší. Během procesu fotosyntézy stromy odstraňují oxid uhličitý ( skleníkový plyn ) a uvolňují kyslík do našeho vzduchu. Stromy ukládají oxid uhličitý, nazývaný sekvestrace uhlíku, a – v závislosti na velikosti stromu – mohou pojmout mezi 16 až 360 kg oxidu uhličitého ročně.

Stromy však nejsou našimi spasiteli před smogem. Fotochemický smog je smog způsobený slučováním slunečního záření a chemických sloučenin, jako je výfukový plyn automobilu. Stromy k tomu přispívají, když uvolňují organické plyny.

Výsadba stromů jako řešení globálního oteplování – praxe běžně spojená s uhlíkovými kompenzacemi – může mít pozitivní dopad na globální regulaci teploty pouze tehdy, je-li vysazena v tropech , což je tenký geografický pás kolem rovníku. Stromy obvykle pomáhají ochladit planetu tím, že absorbují oxid uhličitý jako součást procesu fotosyntézy a odpařují vodu do vzduchu. V tropech se voda přirozeně odpařuje ze stromů, zvyšuje se oblačnost a udržuje chladnější teploty. Mimo tropy však vědci zjišťují, že lesy zachycují teplo, protože jejich husté tmavé baldachýny absorbují sluneční světlo.

Zdroj: science.howstuffworks.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *