Komunikace stromů: stromy mají svůj vlastní web!

Od konce devadesátých let byla publikována řada fascinujících studií, jež zkoumají fenomén komunikace stromů. Zmiňují chování umírajících stromů, které své živiny posílají mladým stromkům, předávání varování o škůdcích, anebo také cílené posílání živin na místa, kde tyto živiny v lese chybějí. Vypadá to, že lesní a rostlinný ekosystém je mnohem komplexnější, než se dosud zdálo.

Vše se děje pod zemí. Skrze takzvané mykorhizní houby, které tvoří myceliální sítě, jsou stromy navzájem propojené a když je potřeba, pomáhají si. Celý ekosystém funguje v úžasné symbióze. Navzájem se informují před nebezpečím a zvyšují si šanci, že společenství nebezpečí přečká. Stromy komunikují! Je to tajmený svět stromů a rostlin, svět, kterému se nyní člověk snaží porozumět.

Podívejte se na dokument z dílny autorů pořadu Nedej se, Tajemství rostlin, (ČT2, 6.12.2020, 25 min.) O komunikaci stromů je i  tento příspěvek přestavující  kandskou výzkumnou pracovnici Suzanne Simard. Suzanne se dlouhodobě věnuje studiu podzemních struktur v lesních ekosystémech.  V jejím poutavém vyprávění se vám svěří, jak svými pokusy dokázala, jak  probíhá komunikace stromů mezi sebou.