Lichtenštejnové zažalovali Česko. Jaké jsou souvislosti s Klánovickým lesem?

Seznam zprávy:
Lichtenštejnsko podalo proti Česku žalobu u Evropského soudu pro lidská práva, a to kvůli nedořešeným sporům o majetek rodu Lichtenštejnů v Česku. Stát si chystá obhajobu, a oslovil proto tuzemské historiky.

Česko čeká nepřijemná premiéra. Vůbec poprvé bude stát čelit žalobě jiné země před Evropským soudem pro lidská práva. Vůči postupu českých orgánů a soudů proti svému vládnoucímu rodu se mezistátní stížností ohradilo Lichtenštejnsko. Půjde teprve o 25. spor dvou zemí, který soud ve Štrasburku od svého založení v roce 1959 bude řešit.
Spor má dvě roviny. Zaprvé v něm jde o konkrétní dlouholetou soudní tahanici o zhruba 600 hektarů lesů u středočeských Říčan. Tyto pozemky byly tehdejšímu lichtenštejnskému vládnoucímu knížeti Františku Josefovi II. zkonfiskovány na základě Benešových dekretů a Nadace knížete Lichtenštejna jako správce rodového majetku je chtěla zpátky.

Jakou souvislost má tato žaloba s Klánovickým lesem?
V katastru Klánovického lesa měli Lichtenštejnové rozsáhlé pozemky a v Klánovickém lese hospodařili. Jedním z těchto pozemků je i pozemek u železniční zastávky Praha-Klánovice  na jižní straně před restaurací Smolík. A právě tento pozemek je i středem zájmu městské části Praha 21, která chce tento lesní pozemek vykácet a změnit na vícepatrové parkoviště automobilů.
V současné době je tento pozemek ve správě Lesů ČR. s.p., nicméně vedení této státní organizace již předběžně souhlasilo s případným převodem na hl. město Prahu, pokud dojde k majetkovému vyrovnání.

Vedení organizace však v rámci předběžného souhlasu upozornilo, že v současné době je na všechny pozemky dříve vlastněné Lichtenštejny na katastrální úřadě plomba zabraňující převody a prodeje těchto majetků, o kterých jsou vedeny soudní spory.

A právě soud ve Štrasburku bude rozhodující, zda majetkové nároky Lichtenštejnů na lesní pozemky skončí nebo ne. Záměr na výstavbu parkoviště místo lesa, upředňosňující zájmy automobilové dopravy před ochranou životního prostředí, je tak v samém počátku bržděn těmito majetkovými spory. Naštěstí.

O této kauze lze získat více informací v kauzách, které na tomto webu sledujeme.

Zdroj: Seznamzprávy.cz
Ilustrační obrázek: wikipedia.com