Sázení žaludů 24. + 31. 10. 2020

Sázení žaludů v Klánovickém lese podpoří zachování největšího lesního celku na území Prahy. Podívejte se náš fotopříběh z poslední akce z října 2020.

Obrázek46Obrázek46
Sázení žaludů 24. + 31. 10. 2020
V posledních říjnových sobotách proběhlo v Klánovickém lese nedaleko zastávky vlaku Praha-Klánovice sázení žaludů. Zprvu vypadala situace beznadějně, ale nakonec se nás sešlo dost a osázeli jsme celou vymezenou holinu.
LesLes
Místo činu - mýtina k sázení žaludů. Smrky jsou v Klánovickém lese nejohroženější druh. Prakticky se ukazuje se, že tento druh do nížin nepatří a dříve nebo později smrky uschnou nebo budou kůrovcem zcela zlikvidovány, jako v případě této mýtiny
LesLes
Počasí bylo exkluzivní. Před samotným sázením hodně pršelo, zem byla nasáklá a zasázené žaludy nyní mají ideální podmínky. Ráno nás vítalo krásné sluneční počasí.
SázeníSázení
Mýtinu jsme rozdělili na okrsky tak, abychom se nepotkávali. Mohli jsme tak individuálně pracovat bez roušek buď samostatně nebo v rámci jedné rodiny.
Obrázek5Obrázek5
Sázení žaludů není jen samotné sázení, ale také vyklizení větví. Toto je ve skutečnosti 4m vysoká "hromádka" 😃
Obrázek6Obrázek6
Zbylé větve poslouží k ohrazení mýtiny - bude sloužit jako ochrana před zvěří, ale zejména jako přirozené "hnojení". Za pár let po nich nic nezbude.. CO2, které zetlelé dřevo vyrobí bude muset pochytat nová generace dubů, které jsme v lokalitě vysázeli.
Obrázek7Obrázek7
Stopy po kůrovci. Tyto stromy již nelze zachránit.
Obrázek1Obrázek1
Asi víte, co ono "K" znamená. Znamená nejen "kůrovec", ale také "konec" - označené stromy padnou a vytvoří mýtinu pro nový les.
Obrázek8Obrázek8
Napadené stromy musí být pokáceny v celé ploše. I tak je velká pravděpodobnost, že se lokalita bude dále rozšiřovat. Smrky jsou v Klánovickém lese nejohroženějším druhem.
Obrázek9Obrázek9
Odvoz dřeva k budoucímu ošetření. Kůrovcové dřevo musí být ošetřeno, aby se kůrovec dále nešířil.
Obrázek10Obrázek10
Prodá se? To je otázka, protože ceny kůrovcového dřeva jsou již tak nízké, že často překračují náklady na odvoz.
Obrázek11Obrázek11
Některé stromy jsou ve špatném stavu - doklad toho, že smrk do nižiny Klánovického lesa nepatří. Rozhodně ne v takovém měřítku.
Obrázek12Obrázek12
Klánovický les je největší lesní porost na území Prahy a je veden v kategorii zvláštního určení - sloužící k rekreaci. Je to jeho významný účel. Les navštíví ročně tisíce návštěvníků a to i těch nejmenších. Zde je toho doklad 🙂
Obrázek13Obrázek13
Tyto větve musí někdo před vysázením odklidit. Pomůžete? 🙂
Obrázek14Obrázek14
A takto kůrovcová kalamita v této lokalitě začala - v roce 2018 na několika smrcích. A i přes rychlý zásah lesního správce a vykácení nakažených stromů a blízkého okolí se ukázalo, že se kůrovec rozšířil do širokého okolí.
Obrázek15Obrázek15
Lásku k přírodě, lásku k lesu je nutné budovat od malička. Moc děkujeme za pomoc. Tato rodina nedávno vysazovala svůj vlastní les na Vysočině. Kůrovec na Vyšočině řádil mnohem, mnohem více, než v Klánovickém lese. Držíme palce, ať se i vašemu lesu daří! A až budete chodit na vycházky po Klánovickém lese, čas od času se přijďte podívat, jak se daří stromkům, které jste vysázeli u nás 🙂
Obrázek16Obrázek16
Desítky kubíků dřeva čeká na své využití. Bude postupně odváženo jakmile se nalezne kupec a dříví se prodá...
Obrázek17Obrázek17
Kůrovcové dřevo se vždy musí ošetřit - i odvoz dřeva může kalamitu dál šířit. Říká se, že do Klánovického lesa se mohl kůrovec zavléci ze stovek vlaků, které kůrovcové dříví převáželo skrze celý les. Ostatně železniční přeprava zavléká do okolí nádraží a samotné železniční trati rostliny i živočichy, které do české krajiny nepatří. Opatrnost je tedy na místě.
Obrázek18Obrázek18
Nenaláká Vás tato fotografie k podzimní návštěvě do Klánovického lesa? Možná ano!
Obrázek19Obrázek19
Dostat se přes listí k zemi a udělat důlek - někdy snadné, ale někdy je nutné zbylé klacky od těžby dřeva odrhnout...
Obrázek20Obrázek20
Úprava terénu pro sázení nebyla lehká práce.
Obrázek21Obrázek21
Nevěřili byste, kolik tyto dvě děvčata udělali těžké manuální práce!! Moc děkujeme za vyklízení mýtiny! 🙂
Obrázek22Obrázek22
Dřina. A hlavně nesmíte se bát ušpinit 😃
Obrázek23Obrázek23
Dobrá nálada - ta byla! Děkujeme!
Obrázek24Obrázek24
Největší radost jsme měli ze zapojení dětí. Vždyť to jednou bude jejich les!
Obrázek25Obrázek25
S láskou vložit do důlku, rukou přihrábnout a přišlápnout. Ani děti se neštítili špinavé práce. Později se však naučili více zapojovat spodní končetiny, proč se přece hrabat rukama v zemi 😃
Obrázek26Obrázek26
Moc děkujeme! Jsme rádi, že se vám sázení žaludů líbilo. Tak a nyní na procházkách kolem paseky kontrolujte, jak vám vaše duby rostou! 🙂
Obrázek27Obrázek27
Této skupince moc děkujeme za inspirativní nápad "čistých pásů", do kterých žaludy sázeli. Od nynějška to budeme dělat všichni! Byli jste skvělí a doufám, že jste nelitovali zvolit sázení místo návštěvy Globusu. Ten na vás určitě počkal... 😃 Díky!
Obrázek28Obrázek28
Tyčkou udělat malý důlek, vhodit žalud a v deštivém počasí je výsledek zaručen!
Obrázek29Obrázek29
Vidíte ten prázdný kyblík? Ano, vše už je v zemi!
Obrázek31Obrázek31
Mýtinu jsme rozdělili a každý měl svůj úsek. Myslím, že z hlediska bezpečnosti jsme udělali maximum.
Obrázek32Obrázek32
Je práce v lese těžká? Ano, určitě je. Pokud bychom ji měli každý den dělat 8 hodin, bylo by to fyzicky náročné. Ale výsledek naší aktivity stál za to! Osázeli jsme mýtinu 80x40m - tedy více než 3 tisíce metrů čtverečních!! Díky!
Obrázek33Obrázek33
Tak toto jsem odklidila já! A sama! Moc děkujeme!
Obrázek34Obrázek34
Zpovzdálí sledujeme rodinnou poradu, v popředí akční skupina, která jela jako drak!
Obrázek35Obrázek35
Prý že si vysadíme pouze jeden dub! Nakonec jich byla stovka, možná i víc. Moc děkujeme!
Obrázek36Obrázek36
Nebylo moc tatínků, kteří se tak nadchli 😃 Moc děkujeme zejména pro příklad pro budoucí generaci, pro kterou toto vše děláme. Moc si Vaší práce vážíme!
Obrázek37Obrázek37
Zasadit strom - konkrétně dub je tak snadné! Stačí malý důlek a žalud přihrnout, aby byl tak 2 cm pod zemí. To naprosto stačí. Nevyzkoušíte, až půjdete na vycházku do Klánovického lesa? Stačí vám klacík a chuť něco pro Klánovický les udělat. A že budete mít dobrý pocit? No to se vsaďte! 🙂
Obrázek38Obrázek38
Tematické foto se 4 metry vysokou hromadou zpovzdálí. Ale nezdržujte, my jdeme sázet!
Obrázek39Obrázek39
Jdu si to vyzkoušet! A ano, je to opravdu jednoduché! 🙂 Moc děkujeme, že jste se zastavila!
Obrázek40Obrázek40
I do lesa na brigádu se dá pěkně oblékat! Ale ano, vím, měli jste jet do Globusu a nakonec jste změnili plány! A my si toho moooooc vážíme 😃
Obrázek42Obrázek42
Byla to zábava? Ano byla! Z úst všech účastníků znělo jednohlasně. A my děkujeme, že jste udělali tak dobrou věc pro největší pražský lesní celek. Tak se k nám vracejte a užívejte si jeho kouzlo! Díky! 🙂
Obrázek43Obrázek43
Poslední lokalita. Poslední skupina. A je hotovo. Plán splněn. Vysázeno možná 9000 nových stromků. Mýtina 80x40m osazena. Děkujeme všem, kteří se během dvou podzimních sobot naší akce zúčastnili. Byli jste skvělí!
Obrázek44Obrázek44
A tyto dva duby přihlíží, jak se na mýtině po kůrovcové kalamitě postupně střídá více než 120 lidí, kteří sází nový les. Ten vpravo je dub červený, který si musí vystačit sám - dub červený do Klánovického lesa nepatří a ten jsme nesázeli. Sázeli jsme sazenice dubu letního (ten vlevo) a také dubu zimního (ten v této lokalitě zatím neroste).
Obrázek45Obrázek45
A tyto dva duby přihlíží, jak se na mýtině po kůrovcové kalamitě postupně střídá více než 120 lidí, kteří sází nový les. Ten vpravo je dub červený, který si musí vystačit sám - dub červený do Klánovického lesa nepatří a ten jsme nesázeli. Sázeli jsme sazenice dubu letního (ten vlevo) a také dubu zimního (ten v této lokalitě zatím neroste).
Obrázek46Obrázek46
Počasí nám přálo. Před i po sázení vždy zapršelo. Ideální podmínky pro klíčení žaludů. Vidíte ty krásné barvy v pozadí? Dub červený - alespoň nyní víte, podle čeho se dub červený pojmenoval 😃
Obrázek47Obrázek47
Tady budou jednou samé duby! Díky za vaší práci!
Obrázek48Obrázek48
A ještě jednou poděkování - starost o přírodu, podpora udržitelnosti a podpora projektů proti negativním vlivům klimatické změny je klíčovým prvkem v ochraně životního prostředí pro budoucí generace. Děkujeme hl. městu Praze, že naší aktivitu podpořila!
Obrázek44Obrázek44
DĚKUJEME!

Pokud se chcete dozvědět více o udržitelnosti lesa, doporučujeme navštívit naší sekci o udržitelnosti.
Fotografie naleznete rovněž v naší facebookové skupině zde.