Sběr žaludů z Klánovického lesa

...

Termín

Čt 15. října 2020
 v  11:00
 -  13:00 hod.

Popis

Kategorie: ­

Nemůžete do školy? Nemůžete do restaurace? Pojďme sbírat žaludy! Z každého z nich může vyrůst jeden strom a to jen díky vám!

Po kůrovcové kalamitě je zapotřebí vysázet ohromné množství stromů. Přitom je důležité, aby byly druhově pestré, abychom neudělali stejnou chybu jako naši předci a opětovně jsme nevysázeli pouze samé borovice nebo smrky. Jenže…

Jenže je naprostý nedostatek malých sazenic – například dubů. To má však rychlé řešení..

Pojďme do Klánovického lesa sbírat žaludy!
V rámci omezení pro jeden termín omezujeme účast maximálně na 5 účastníků.

Jak bude sběr probíhat?

Registrujte se na volný termín. Setkáme se s vámi na nádraží Praha-Klánovice (před restaurací Smolík) a s průvodcem (nebo samostatně) vyrazíte do lokalit, které Vám vytipujeme. Po krátkém zaučení, jak rozpoznat dub letní a dub zimní (sbíráme žaludy těchto dvou druhů dřevin) vás vybavíme jednorázovými rukavicemi a pytlem (či igelitovou taškou) a pak už je to na vás!
Nasbírané žaludy odevzdáte po dohodě na místě, na kterém se domluvíme.

Je možné nasbírat žaludy v jiné lokalitě, než je Klánovický les?

Ano, to je možné. Jen je důležité splnit dvě podmínky:

  1. sbírat jen žaludy ze dvou druhů dřevin – dubu letního nebo dubu zimního a
  2. doručit žaludy na předem domluvené místo (okolí Klánovic nebo Újezda nad Lesy)

Co si mám vzít s sebou?

Doporučujeme, abyste své oblečení přizpůsobili počasí. Počítejte s tím, že se budete pohybovat mimo pěší stezky, třeba i ve vlhkém spadaném listí. Pokud si můžete vzít své rukavice na které jste zvyklí, je to výhoda, ale ne nutnost – poskytneme vám jednorázové gumové rukavice. Košíček nebo plastová nádoba, do které žaludy sbíráte a postupně je přesypáváte je rovněž výhodou. Nedoporučujeme Vám volné tašky přes rameno, při sběru se často shýbáte a přesouváte, výhodnější je použít batůžek nebo ledvinku, které poskytují mnohem větší volnost. Pro případ náhlého deště pláštěnky s sebou – a nebo pláštěnku nahraďte jiným nepromokavým oděvem. Jaká je předpověď počasí pro lokalitu Klánovického lesa naleznete na této stránce.

Prší. Mám vyrazit? Budete mě čekat?

Ano! Pokud od nás nedostanete emailovou zprávu (minimálně 10 hodin před plánovaným začátkem), že tento termín rušíme (ať už z jakéhokoliv důvodu), budeme Vás na určeném místě čekat a následně se domluvíme. Pokud nebude sběr žaludu možný, rádi Vás seznámíme s lesem, klimatickými změnami a způsobu, jak se v lese hospodaří. Můžeme zrealizovat krátkou vycházku a domluvit se, zda se do sběru žaludů můžete i přes nepřízeň počasí zapojit. Pláštěnky nebo nepromokavý oděv s sebou! Nejsme přeci z cukru a drobný deštík nás nemůže odradit!

Z jakých stromů je možné žaludy sbírat?

Sbíráme žaludy z dubů zimních a letních. Jak tyto druhy rozpoznáte? Přečtete si tento návod. V Klánovickém lese roste ještě jeden rozšířený dub – dub červený, který však nesbíráme. Proč? Protože sbíráme pouze druhy, které jsou vyhláškou určené k výsadbě. A dub červený to není. Žaludy dubu červeného tedy necháváme lesní zvěři jako potravu v nastávajícím podzimu a zimě.

V kterých lokalitách budeme sbírat?

Pokusíme se sbírat žaludy pokud možno co nejblíže železniční zastávky Praha-Klánovice. S místními se můžeme domluvit na sběr žaludů v jejich nejbližším okolí – pokud se můžeme přizpůsobit vašim požadavkům a potřebám – rádi. 🙂

Jak bude se žaludy naloženo?

Velkou část žaludů ihned vysázíme v Klánovickém lese! Na tuto akci Vás samozřejmě pozveme, jak bude současná situace vyžadovat přizpůsobené plánování tak, aby se počet účastníků akce přizpůsobil limitům, které budou aktuálně v mimořádném stavu kvůli COVODu vyhlášené. Našim cílem je – žaludy ze stromu přímo do země!

Zbylá část žaludů bude nabídnuta lesním školkám pro vypěstování sazenic. Lesní školky žaludy vykupují. Cena za kilogram žaludu z dubu letního je 15 kč/ kg a z dubu zimního 30 Kč/ kg.  Peníze následně budou využity pro zajištění sazenic stromků pro další sázení. O využití těchto finančních prostředků vás budeme informovat prostřednictvím našich stránek.

Zaplatíte mi za sběr žaludů?

Ne, nezaplatíme. Omlouváme se, ale organizujeme dobrovolnickou práci jako pomoc našim lesům, zejména pomoc největšímu pražskému Klánovickému lesu. Celý výtěžek z prodeje zbylých žaludů bude využit pro podporu udržitelného rozvoje Klánovického lesa a našich aktivit v lese. Pokud hledáte ve sběru žaludů výdělek, prosím kontaktujte nás, napojíme Vás na lesní školku, pro kterou sběr organizujeme pro individuální domluvu.

Budete také žaludy v Klánovickém lese sázet?

Ano, podívejte se na tuto aktivitu.

 

Chybí Vám informace? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás prostřednictvím emailu na adrese [email protected]

 

Těšíme se na Vás!

 

­

Místo setkání

nahrávám mapu....
­
­
Nádraží Praha-Klánovice
(restaurace Smolík)
­
Staroklánovická 204
Praha - Újezd nad Lesy­

Registrační formulář

Rezervace na tuto událost již není možná.

­