Zelená klimatizace

Vzdušná vlhkost

Měřeními prováděnými v České republice bylo zjištěno, že v parcích je vzdušná vlhkost ve dne o 5–10 % vyšší než uvnitř města.

Strom s objemem koruny 200 m3 uvolní za den cca 100 l vody. Uvážíme-li, že měrné skupenské teplo pro vypařování vody je obrovské − 2 257 000 J/kg vody – i ochlazovací efekt vegetace je obrovský. Jediný strom tedy během slunného letního dne může ochladit své okolí o 70 kWh, průměrně v průběhu deseti hodin chladí výkonem 7 kW.

Teplota

V létě vegetace ochlazuje své okolí lépe a efektivněji než veškerá klimatizační zařízení.

Ve větších porostech bývá v létě přes den teplota v průměru až o 3‚5 °C nižší než na volném prostranství. V noci naopak zabraňuje vegetace rychlému vyzařování a ztrátám tepla. Snižuje tak výkyvy teploty a přispívá i k pocitovému teplotnímu komfortu.

V zimě brání stromy vysazené v blízkosti budov jejich vysokým tepelným ztrátám, neboť zmírňují proudění studeného vzduchu. Vegetace je schopna snížit tepelné ztráty o 20 až 50 %.

Mikroklima

Zvýšením podílu vegetace ve městě lze stabilizovat mikroklima města.

Výpar vody představuje až 23 % spotřeby sluneční energie, která by se jinak přeměnila v teplo. Kdyby kleslo vypařování vody rostlinami (tzv. evapotranspirace) o 1 mm za jediný den na území České republiky, způsobilo by uvolnění stejného množství tepla, jako vyprodukují ve všech elektrárnách v ČR za celý rok (60 000 GWh).

Kromě výrazné estetické kvality stromy a ostatní vegetace ochlazují své okolí, zadržují vodu, stíní a pomáhají čistit vzduch. Fungují zkrátka jako přirozená klimatizace.

Zdroj: Adaptace sídel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *